besmele_all1jd9_09910.jpg

ISBN 978-605-60119-7-9

EBAT 28.5 x 21.5 cm

SAYFA SAYISI 112 Sayfa

STOK KODU 5370

Kanaviçe Hat Yazıları Besmele

Kitap Hakkında

Osmanlı’nın en önemli sanat dallarından biri olan ve tüm dünyada koleksiyoncuların ve müzelerin ilgisini çeken “hat sanatı”, Arab harfl erine dayanan “güzel yazı sanatı”dır. Bu sanatla uğraşan güzel yazı sanatkarlarına da “hattat” denmektedir. Yüzyıllar boyunca, Osmanlı’da ve diğer İslam medeniyetlerinde sayısız hattatlar yetişmiş, çok değişik stillerde hat yazıları ortaya çıkmıştır.

Bu hattatlar arasında Osmanlı’dan kalan son hattat Hamid Aytaç (1891-1982), gelmiş geçmiş en önemli hattatlardan biri olarak kabul edilmiş ve geriye önemli eserler bırakmıştır.

Tuva Yayıncılık olarak, ilk kez hat yazılarını kanaviçeye uyarlayarak; Kanaviçe Dergisi’nin değişik sayılarında, kanaviçe ve nakış severlerle bu çalışmalarımızı paylaşmıştık. Gösterilen ilginin neticesinde, meşhur hattat Hamid Aytaç’ın birbirinden farklı ve güzel yazı stilleri ile yazdığı besmelelerden oluşan bir seriyi, ayrı bir kitap olarak sizlere sunmanın mutluluğunu duymaktayız.

Meşhur hattat Hamid Aytaç’ın gün yüzüne çıkmamış eserlerinden oluşan bu kitap sayesinde; geleneksel hat yazılarını, kanaviçe şeklinde işleyerek; evlerinizin en mutena köşelerine asabileceksiniz. Ve böylece, hat sanatının işleme sanatı ile buluşmasının en güzel örneklerini, yeni nesillere aktarmış olacaksınız. 15 tanesi besmele olmak üzere, toplam 17 modelden oluşan kitapta; her projede, “hat”tın işlenmiş fotoğrafı, renkli şeması, malzeme listesi, açıklamaları, alternatif renkleri ve “hat”tın orijinal hali birlikte sunulmuştur. Her bir model, özel kanaviçe programlarında, aslına bağlı kalınarak ve yazının özellikleri korunarak, kanaviçeye uyarlanmış ve itina ile işlenmiştir. Sim, pamuklu ve fl oş iplikler, keten, taşlanmış keten, evenweave ve simli, parıltılı, mermer görünümlü (ebruli) ve baskılı etaminler üzerine işlenmiştir. Modeller işlenirken kullanılan kumaş ve iplik türleri markaları ile birlikte verilerek işleyicilerin doğru ürünü seçmesi amaçlanmıştır.

Dokuma sıklıklarına göre, yazının; yani desenin, boyutu küçülüp büyüdüğünden, kumaş türü ve dokuma sıklığı değiştirilecekse, verilen kumaş boyutu ve model boyutunun da değişeceği unutulmamalıdır.

Hat sanatının, Osmanlı’da ulaştığı ileri seviye, şu cümleyle vurgulanmıştır:
“Kur’an Mekke’de inmiş, Kahire’de okunmuş, İstanbul’da yazılmıştır.”