ISBN 978-6059192354

EBAT 21.6 x 28 cm / 8.5 x 11"

SAYFA SAYISI 144 Sayfa

STOK KODU 6390

Amigurumi Oyuncaklar

 

Yetenekli Tasarımcılardan Tığ İşi Oyuncak Koleksiyonu

 

Kitap Hakkında

 Amigurumi yani tığ işi tekniği ile yapılan içi dolgulu oyuncaklar günümüzde oldukça popüler. 

Bu güzel el yapımı oyuncaklar, çocuk ve bebekler için iyi birer hediye alternatifi olabilir. 

Bu kitapta, dünyanın farklı yerlerindeki dokuz amigurumi tasarımcısının birbirinden güzel oyuncak tasarımının tarifleri bulunuyor. Her bir tasarımcının kendi stilini yansıttığı bu modeller arasında kedi, tavşan, aslan, fil, geyik, hipopotam, tilki, kaplumbağa gibi hayvanların yanı sıra sevimli oyuncak bebekler de yer alıyor. Kitapta yer alan amigurumi teknikleri ile her bir oyuncağın adım adım açıklandığı tarifler ve birbirinden güzel fotoğraflar 

Yazarlar Hakkında

 

Dilek Yıldırım Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri fakültesinden mezun olmuştur. Kariyerinin büyük kısmında, hasta çocuklar için çalışmıştır. Bu nedenle, tığ işine olan ilgisi ve çocuklara olan sevgisini bir araya getirerek, çocuklara oyuncaklar hazırlamaya başlamıştır. Ayrıca üç çocuk annesidir ve çocukları doğduktan sonra tığ işine daha çok vakit ayırmaya başlamıştır. ‘’dileksworld’’ adında, kendi el işlerini ve tasarımlarını paylaştığı bir blogu bulunmaktadır. Aynı zamanda, gruplar için haftalık Amigurumi kursları da vermektedir.

 

Katerina Nikolaidau (Yunanistan) Evli ve bir kız çocuk annesidir. Sevgili babannesi, ona tığ işini öğrettiğinde yaklaşık on yaşındaydı. Şimdi, otuz dört yıl sonra, tığ işi hala Katerina’nın hayatının büyük bir parçasıdır. Farklı tığ işi projelerini denerken, Japon Amigurumi tekniğini keşfetti. İlk Amigurumi bebeğini yaptıktan sonra, tığ işine olan ilgisi arttı ve kendi tasarımlarını oluşturmaya başladı.

Kristi Tullus (Estonya) Yeni bir bebek için özel ve farklı bir hediye ararken, birkaç sevimli tığ işi hayvan ile karşılaştı. Kendisi de yapmayı denemeye karar verdi. Bundan sonra, birkaç tane daha yaptı. Şimdi ise elinden bırakamadığı bir hobi halini aldı. Geçtiğimiz beş yıl boyunca, amigurumi yapımı ile uğraştı ve bu konuda - özellikle ne yapılmaması gerektiği gibi - birçok şey öğrendi. Bu günlerde, tığ işi oyuncaklar konusunda edindiği faydalı bilgilerini paylaşmayı kendine görev edindi.

Kristina Turner (ABD) Sevimli amigurumiler ve tığ işi aksesuarlar konusunda uzmanlaşan bir tığ işi tasarımcısıdır. ‘’Tiny Curl’’ adındaki markası ile, her yaştan kişiye amigurumi tarifleri, hazır yapılmış tığ işi bebekler ve aksesuarlar sunmaktadır. Kristina, canlı renkleri sevmekte ve tasarımlarında, üç kedisinden ve izlediği çizgi filmlerden ilham almaktadır.                

 

Mari-Liis Lille (Estonya) Ayrıca ‘’lilleliis’’ olarak da biliniyor ve ilk defa tığ işini keşfettiği 2008’de, amigurumiye başlamıştır. O zamandan itibaren oyuncaklar tasarlamak, sevdiği ve vazgeçemediği bir ilgi alanı haline gelmiştir. Lilleliis’nin tasarımları, tüm dünyada amigurumi meraklıları tarafından bilinmektedir.

 

Sandrine Deveze (Fransa) Şiir ve harmoni ile dolu olan kendi kişisel alanında uyumu sağlamak için iplik ve yünleri kullanmaktadır. Asıl olarak da, çocuklarına ve sevdiklerine sevimli, yumuşak oyuncaklar hazırlamayı sever. Ailesi ile Fransa'nın Atlantik Pyrenees bölgesinde yaşamaktadır. 2009’da, kendiblogu ‘’Tournicote…a cloche-pied’’i oluşturmuştur.

Soledad Iglesias Silva (Arjantin) Patagonya’nın Rio Negro eyaletinde yaşamakta ve çalışmaktadır. Annesi, ona dokuz yaşındayken tığ işini öğretmesine rağmen, ancak üçüncü çocuğunu beklerken amigurumiye olan ilgisini fark etti. O zamandan beri, birçok farklı ipliği ve tığı denedi ve yüzlerce oyuncak hazırladı. Sonunda, en çok yeni modeller tasarlamayı sevdiğini fark etti. Bu nedenle, tığ işi meraklısı babannesinin adı ile ‘‘Madelenon’’ markasını oluşturdu.

 

Tatyana Korobkova (Rusya) Ukrayna’lı olmasına rağmen, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Yaklaşık olarak iki yüz tane örgü projesi tasarlamış olmasına rağmen en çok örgüden ve tığ işinden hazırladığı amigurumi tarzı sevimli bebekleri ve hayvanları ile tanınmaktadır. Tasarımlarında, iplik sevgisini, tarif hazırlamadaki yeteneğini, hayal gücünü ve çocukların gülümsemelerini bir araya getirmektedir.

 

Tine Nielsen (Danimarka) Her zaman elinin altında bir iplik bulundurur. Tam da istediği gibi… İplikler onu mutlu etmektedir ve tasarımlarının da bunu yansıttığını düşünür. ’’Little Happy Crochet’’in tasarımcısı ve kurucusu olarak, tığ işi tarif ve kitapları hazırlamaktadır. Tasarımları, daha çok amigurumi oyuncaklardan oluşuyor. Her ne kadar bazen gerçek hayvanlar gibi görünmeseler de, bu oyuncakların kendisini ve birçok çocuğu mutlu ettiğini düşünüyor.